Ignoranci u władzy… Skandal z nazwą ronda w Sosnowcu!

 

Ignoranci u władzy…

Skandal z nazwą ronda w Sosnowcu!

 

 

„Słynny inżynier z Sosnowca będzie patronem ronda u zbiegu ulic Ostrogórskiej i Jagiellońskiej

Radni przesądzili, że to Tadeusz Heftman będzie patronem ronda, które funkcjonuje u zbiegu ulic Ostrogórskiej i Jagiellońskiej od 30 grudnia 2019 r.”

 

Kłamstwo w „Wyborczej”

Taką sensacyjną informację przeczytałem na stronie lokalnej „Wyborczej”, w samo południe 29 stycznia 2021. W artykule red. Wojciecha Todura czytamy m.in. „Heftman to postać mało znana w Sosnowcu, ale na pewno zasługująca na upamiętnienie. Urodzony 1906 r. Heftman był inżynierem radiotechnikiem, ale przede wszystkim pionierem krótkofalarstwa w Polsce. Po wybuchu wojny zaprojektował dla Sztabu Naczelnego Wodza zespół 16 radiostacji nadawczo-odbiorczych, które służyły do łączności z radiostacjami Armii Krajowej oraz wspierały łączność pomiędzy okręgami AK w okupowanej Polsce. Współdziałał również w złamaniu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.” 

Nieważne, że ten tekst prawie w całości skopiowano z mojej strony o Tadeuszu Heftmanie. Nieważne, że jako inicjatora nazwy ronda wskazano Pana Mateusza Wiatra, który kilka tygodni temu podjął moją inicjatywę upamiętnienia Tadeusza Heftmana. Ucieszyłem się, że wreszcie, po tylu miesiącach walki, pojawiła się nadzieja na godne upamiętnienie wybitnego Sosnowiczanina.

Okazuje się że „Wyborcza” kłamie – radni nie podjęli takiej decyzji…

Artykuł „Gazety Wyborczej” został usunięty z jej lokalnej strony po kilkunastu minutach od opublikowania…

 

SOSNOWCEM RZĄDZĄ IGNORANCI!

Oto bowiem na wniosek nieudolnie zarządzającego Sosnowcem „prezydenta wszechczasów”, niejakiego Arkadiusza Chęcińskiego, Rada Miejska Sosnowca zmieniła swoją planowaną decyzję – w reakcji na moją petycję – i ostatecznie zdecydowała:

aby upamiętnić Tadeusza Heftmana oraz Ludomira i Leonarda Danilewiczów,
zostanie ulokowana w pobliżu ul. Kryptologów – tablica poświęcona ww. osobom
wraz z ich biogramem i wizerunkiem.  Dodatkowo zostanie wydana broszura
z życiorysem Tedeusza
[tak w oryginale] Heftmana i braci Danilewiczów.

 

Bez znaczenia jest to, że trzy osoby nie mogą mieć jednego biogramu i wizerunku – jak idiotycznie wywodzą radni w tej uchwale.  Fundamentalnym błędem jest przyjęcie w tej żałosnej uchwale, że Tadeusz Heftman oraz bracia Ludomir i Leonard Danilewiczowie są… kryptologami. Prezydent Chęciński oraz radni Rady Miejskiej Sosnowca publicznie dali wyraz swej żenującej ignorancji.

Tadeusz Heftman oraz bracia Danielewiczowie wcale nie byli kryptologami, jak można wnioskować z tej durnej uchwały. Byli wybitnymi krótkofalowcami, radiotechnikami, inżynierami. W Ich Wytwórni Radiotechnicznej AVA złamano konstrukcję pierwszych wersji niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma” oraz wyprodukowano jej 15 kopii, dla Biura Szyfrów. Powtórzę – złamano KONSTRUKCJĘ „Enigmy”. Kryptologiczny kod „Enigmy” złamali trzej polscy matematycy – Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, ale korzystanie z tego odkrycia było możliwe właśnie dzięki wyprodukowaniu kopii „Enigmy” przez Wytwórnię AVA.

Spłycanie dorobku Tadeusza Heftmana tylko do epizodu – znaczącego ale jednak epizodu – z Enigmą” to kolejny dowód ignorancji prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego oraz radnych Rady Miejskiej. Tadeusz Heftman to wybitny konstruktor radiostacji wojskowych, m.in. dla Oddziału II (wywiad) Sztabu Głównego WP, Sztabu Naczelnego Wodza, konstruktor Polskich Wojskowych Warsztatów Radiowych w Stanmore, konstruktor radiostacji typu AP i odbiorników OSB dla Cichociemnych oraz agentów MI6 a także SOE w okupowanej Europie.

Tadeusz Heftman, 1925

Dzięki Tadeuszowi Heftmanowi możliwa była łączność Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie z Komendą Główną Armii Krajowej w Polsce oraz pomiędzy komendami okręgów AK – a także łączność Armii Krajowej w okupowanej Polsce. Cała ta łączność funkcjonowała dzięki konstrukcjom Sosnowiczanina – Tadeusza Heftmana.

Co to ma wspólnego z kryptologią? – Czekam na wyjaśnienia „wybitnego sosnowieckiego prezydenta” Arkadiusza Chęcińskiego. To żałosne, jak władze miasta potraktowały moją petycję w sprawie upamiętnienia Tadeusza Heftmana. Podejrzewam, że został „kryptologiem” (w mniemaniu władz Sosnowca) tylko dlatego, że ul. Kryptologów położona jest w odległej od centrum części miasta…  Wstyd i żenada!

Ryszard M. Zając

 

PS.

Sosnowiec łączy – kolesi Arkadiusza Chęcińskiego. Po skandalu z nazwą ronda w Sonowcu odebrano mi na miesiąc możliwość uczestnictwa w grupie Chęcińskiego na Facebooku.

Cenzurą prezydent Arkadiusz Chęciński nie przykryje swojej ignorancji 🙁