Nasze miasto

Sosnowiec

Miasto na prawach powiatu w województwie śląskim w Zagłębiu Dąbrowskim, położone na Wyżynie Śląskiej, nad trzema rzekami: Czarną Przemszą, Białą Przemszą oraz Brynicą. Przez miasto przepływają także trzy potoki: Bobrek, Potok Zagórski oraz Jamki. Według danych GUS z 2018 zamieszkałe przez 202.036 mieszkańców, w tym 106.430 kobiet; pod względem liczebności trzecie w województwie (po Katowicach i Częstochowie) oraz 15 w Polsce.

Według klasyfikacji Światowej organizacji Zdrowia (WHO) jest 35 najbardziej zanieczyszczonym miastem Unii Europejskiej.

Zamek Sielecki w Sosnowcu

Pierwotnie nazwa miasta – Sosnowice, pochodziła od borów sosnowych rosnących na tym terenie przed 1830. Najstarsze części miasta (dawne wsie) to:  Pogoń (Pogonya), Sielec (Szyedlecz), Milowice, Zagórze (Zagorze), Klimontów (Clymonthow, Clymountow), Porąbka (Porambka), Modrzejów.

Sosnowiec, collage, wikipedia

Pierwsza linia kolejowa na terenie Królestwa Polskiego – Kolej Warszawsko-Wiedeńska – dotarła w 1848 do Maczek, obecnej dzielnicy miasta, leżącej wówczas na granicy zaboru rosyjskiego i austriackiego; w 1859 wybudowano obecny dworzec Sosnowiec Główny. W Sosnowcu stykały się granice trzech zaborów, w tzw. Trójkącie Trzech Cesarzy.

Miasto Sosnowiec utworzono w 1902 z osad: Kuźnicy, Starego Sosnowca, Sielca, Środulki, Ostrej Górki, Pogoni i Radochy. Liczyło wówczas 61 tys. mieszkańców, miało m.in. własną prasę, teatr, szpital. W 1915 w jego skład włączono: Dębową Górę, Konstantynów, Milowice, Modrzejów, Pekin i Środulę. Podczas wielkiego strajku w 1905 wraz z sąsiednimi miejsowościami Sosnowiec był siedzibą Republiki Zagłębiowskiej. W Sosnowcu oraz w Warszawie odbyły się pierwsze w Polsce pochody pierwszomajowe. Z powodu tych tradycji okrzyknięto go niegdyś stolicą Czerwonego Zagłębia.

Więcej informacji – wikipedia oraz na stronie Urzędu Miasta – Zakochaj się w Sosnowcu. Zobacz także – Znani Sosnowiczanie

Materiały promocyjne Urzędu Miasta Sosnowca:

 

Zbigniew Teper – Sosnowiec łączy wszystkich nas