Śmieciowy problem

Śmieciowy problem

Radni Rady Miejskiej Sosnowca pozytywnie zaopiniowali nową metodę ustalania opłaty za odbiór śmieci – będzie zależna od ilości zużytej wody. Woda jest droga i będzie jeszcze droższa. Czyli opłaty za wywóz śmieci także wzrosną…..

 
We wtorek 25 maja, na posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej i Komunikacji radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały Rady Miejskiej „w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości położonych na terenie Sosnowca”.. Tą metodą będzie „iloczyn zużytej wody” oraz „stawka opłaty określonej w odrębnej uchwale”. Obecnie za śmieci segregowane płacimy 17 zł od osoby. Wkrótce zapłacimy więcej!

W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy, że „składający deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właściciele nieruchomości deklarowali taką ilość zamieszkujących osób do wyliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, na podstawie których na koniec grudnia 2019 roku ilość mieszkańców wyniosła 180.070, podczas gdy dane z ewidencji mieszkańców mówią o 187.583 osobach”. Żadnego innego „argumentu” nie podano. Widać więc wyraźnie, że Sosnowcem rządzą osoby o wybitnych umysłach…

Jak można sądzić z tego jedynego „argumentu”, władze gminy uznały, że właściciele nieruchomości „ukryli”  7.513 osób – i dlatego podwyższają opłaty dla wszystkich 187 tysięcy Sosnowiczan! Pogratulować logiki! Na dodatek założenie o rzekomym „ukrywaniu” ok. 7,5 tys. osób jest kretyńskie, bowiem władze miasta nie wiadomo dlaczego założyły, że wszyscy Sosnowiczanie „z ewidencji” muszą obowiązkowo przebywać w swoich domach. Zapewne nawet ci, którzy np. studiują w innych miastach, albo pracują za granicą, przyjeżdżają po kryjomu do Sosnowca, aby konspiracyjnie zużywać wodę…

Przypomnijmy, że od 28 lutego 2020 Sosnowiczanie płacą więcej za wodę, bowiem łaskawie panująca ekipa Arkadiusza Chęcińskiego podwyższyła nam aż o złotówkę opłatę za metr sześcienny wody i ścieków. Płacimy obecnie 12,86 zł za metr, według zatwierdzonych już stawek Sosnowieckich Wodociągów w 2021 mamy płacić 13,10 zł, a w 2022 13,42 zł. Średnia opłata za wodę i ścieki w naszym województwie wynosi 10,44 zł.  Mieszkańcy Bielska-Białej płacą 9,40 zł, mieszkańcy Katowic 14,11 zł.

Wiadomo, że koszty wody są wysokie i będą jeszcze wyższe. Obecnie, wg. portalu zaradny finansowo, średni koszt kąpieli w wannie (30 litrów wody zimnej + 70 litrów ciepłej) to koszt ok. 2,36 zł. O ok. połowę mniej kosztuje nas ośmiominutowy prysznic (ok. 8 litrów wody/min.) – ok. 1,12 zł. To koszty dla jednej osoby. W przypadku rodzin, zwłaszcza wieloosobowych, koszty wzrastają kilkukrotnie. Wg. wyliczeń tego portalu, zamieniając wannę na prysznic, przy czteroosobowej rodzinie możemy zaoszczędzić aż ok. 1,8 tys. złotych rocznie. Warto więc zmniejszać zużycie wody!

Nie ma sporów co do tego, że warto oszczędzać wodę i rozsądnie gospodarować odpadami. Ale spodziewana uchwała Rady Miejskiej – faktycznie o podwyższeniu opłat za wodę i ścieki – do której pierwszym krokiem jest pozytywna uchwała komisji, budzi spore kontrowersje Sosnowiczan. Jedyny „argument merytoryczny” władz Sosnowca jest bardzo obłudny i mało kogo przekonuje. Ekipa prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego chce po prostu od nas coraz więcej pieniędzy! Jedynym powodem jest to, że Sosnowieckie Wodociągi wydają się mieć problemy finansowe. To kolejna spółka miejska – po katastrofalnie zadłużonym szpitalu – w którym widać jak na dłoni „sukcesy” ekipy zarządzającej Sosnowcem.

Na Facebooku odnotowałem ciekawy głos jednego z dwóch radnych, którzy byli przeciwko wyciąganiu pieniędzy z kieszeni Sosnowiczan. Pan radny Michał Wcisło napisał m.in. Ile konkretnie będziemy płacić za wywóz odpadów w przyszłym roku? Drodzy Państwo, z całą odpowiedzialnością piszę, że NIKT nie jest w stanie dzisiaj na to pytanie odpowiedzieć, co zresztą potwierdzili Panowie Prezydenci podczas komisji. Jeżeli czytam, że niektórzy radni pokazują, jak wyliczyć nową opłatę albo zapewniają, że większość z Państwa będzie płacić mniej, to według mnie po prostu MANIPULUJĄ FAKTAMI. (…) W sprawie zmiany sposobu naliczania opłaty odbyły się konsultacje społeczne. Zgodnie z informacją przedstawioną na komisji gospodarki komunalnej, wszyscy (11 osób) mieszkańcy, którzy przysłali opinie, negatywnie ocenili projekt uchwały.

Nie od dzisiaj wiadomo, że obecne władze Sosnowca wolę mieszkańców mają – kolokwialnie rzecz ujmując – w głębokim poważaniu. Podzielam opinię Pana radnego Michała Wcisło, że nowa metoda naliczania opłaty jest niesprawiedliwa, nie przedstawiono wiarygodnych argumentów, a przykłady innych miast pokazują, że po tej zmianie opłaty wzrosną. Co więcej, w mojej ocenie projekt uchwały Rady Miejskiej zawiera także istotne błędy prawne. W sosnowieckim Urzędzie, w biurze radców (patrz BIP), pracuje aż ośmiu (sic!) radców prawnych i dziewiąty inspektor. Nie będę więc ich wyręczał, może zdołają poprawić uchwałę, zanim Rada Miejska ją przegłosuje. Smutne jest to, że jakość rządzenia naszym miastem spada, a rządząca ekipa zbyt często koncentruje się na tym, jak nam wyjąć pieniądze z portfela…

Ryszard M. Zając

 

Uchwała w sprawie wyboru metody (pdf)

Wyniki głosowania:

  • 13 za – Dudek Piotr, Gojna-Ucińska Danuta, Górski Bartosz, Krawiec Łukasz, Kulawiak Wojciech, Łukawski Ryszard, Mentel Grzegorz, Olko Wanda, Pogoda-Mendakiewicz Małgorzata, Szota Ewa, Wnuk Kamil, Wojtusiak Paweł, Żurawski Damian
  • 2 przeciw – Tomasz Niedziela, Michał Wcisło
  • Nie głosował: Kaźmierczak Michał
  • Nieobecny: Kaźmierczak Michał