Smutni Bracia walczą o zwycięstwo!

Smutni Bracia walczą o zwycięstwo!

Dwa piękne, prawie dwustuletnie buki zwyczajne w odmianie „Pendula” – sosnowieckie pomniki przyrody – walczą o zwycięstwo w konkursie „Drzewo Roku 2020”, organizowanym przez Klub „Gaja”. Obecnie znajdują się na czwartym miejscu, ale mają spore szanse na zwycięstwo! Tylko od nas zależy, czy wygrają, zatem – głosujmy!

„Smutni Bracia” na cmentarzu ewangelickim

„Historia buków związana jest nierozerwalnie z cmentarzem ewangelickim w Sosnowcu, który wchodzi w skład Cmentarza Wielowyznaniowego. Od lat wielu Sosnowiczan kojarzy Smutnych Braci ze zgodą i kompromisem. W końcu niewiele jest miejsc, a szczególnie cmentarzy, które łączą ludzi wielu wyznań. Te potężne i malownicze drzewa o płaczącej sylwetce oraz gęstym ulistnieniu, stanowią przepiękny element kompozycyjny i historyczny miejsca, w którym przyszło im rosnąć. Były świadkami wielu wydarzeń historycznych: od czasów zaborów, po ustanowienie Sosnowca miastem, a na przemianach społeczno-ekonomicznych współczesnej Polski kończąc. Piękno Smutnych Braci dostrzegli wielcy przemysłowcy i przedsiębiorcy z Zagłebia: Dietlowie i Meyerholdowie, którzy w cieniu monumentalnych drzew mają swoje niezwykłe grobowce, wzorowane na antycznych grobowcach rzymskich” – czytamy w opisie naszych drzew na stronie konkursowej.

Sosnowieckie pomniki przyrody zgłosil do konkursu „Drzewo Roku 2020” Pan Przemyslaw Bartos, pasjonat sosnowieckiej przyrody, prowadzący interesujący blog Przyroda dla Sosnowca oraz facebookowy fanpage. W organizowanym co roku plebiscycie na „Drzewo Roku” kluczowym kryterium wcale nie jest to, czy dane drzewo jest najstarsze czy największe. Najbardziej istotna jest więź człowieka z naturą – największe szanse mają drzewa o niecodziennej wartości, drzewa z którymi związane są pozytywne ludzkie emocje.W ubiegłym roku autor bloga zgłosił do konkursu platana klonolistnego „Grotka”, w tym roku obok platana bukowych „Smutnych Braci”, którzy zakwalifikowali się do ogólnopolskiego finału.

Sosnowieccy Smutni Bracia kokurują z dębami, lipami, jodłą, a także aleją klonową, sosną, kasztanowcem i miłorzębem. Aktualnie znajdują się na trzecim miejscu z 339 głosami. Prowadzi Sosna Falenicka (721 głosów). Od naszych sosnowieckich bukiów wyżej uplasował się także miłorząb w Bydgoszczy – 413 głosów. Sosnowiec ma więc spore szanse na wygraną!

 

 Jak głosować?

  • wejdź na stronę Drzewo Roku 2020
  • wybierz „Smutnych Braci” oraz kliknij przycisk „Głosuj”
  • w okienku dialogowym zaakceptuj regulamin konkursu i kliknij OK.
  • podaj adres e-mail, na który otrzymasz wiadomość z linkiem
  • kliknij link w otrzymanej wiadomości e-mail
  • jeśli nie otrzymałeś wiadomości e-mail z linkiem – sprawdź w katalogu „Spam”
  • po kliknięciu linka znajdziesz się na stronie głosowania, zaznacz „Nie jestem robotem” (tzw. Captcha) i kliknij „Zatwierdź głos”
  • Twój głos zostanie dodany do wyników głosowania na stronie konkursu.

głosowanie do 30 czerwca 2020!

Polecamy bloga oraz fanpage Pana Przemysława Bartosa. Autor nieustannie postuluje – więcej zieleni w Sosnowcu! Popieramy ten apel do władz miasta – Sosnowiec nie może być betonową pustynią z drzewami w pokracznych plastikowych donicach! Wspierajmy sosnowiecką przyrodę!