Sosnowiczanie zwyciężyli!

Sosnowiczanie zwyciężyli!

To nasze wielkie zwycięstwo! Władze Sosnowca – jak ogłosił prezydent – wycofują się z kontrowersyjnego pomysłu powiązania opłaty za odbiór śmieci ze zużyciem wody. Zwyciężyliśmy! Krytyka i presja obywatelska ma sens! Dziękujemy radnym lewicy!

Nasz artykuł Śmieciowy problem – choć opublikowany „tylko” w naszym portalu obywatelskim – wywołał spore kontrowersje. Udostępnialiśmy go w grupach społecznościowych na Fb oraz rozsyłaliśmy linki mailem. Dzięki temu coraz więcej mieszkańców Sosnowca mogło zapoznać się z planami władz miasta oraz wyrazić swoją opinię. Przypomnijmy, że w formalnych „konsultacjach społecznych” uczestniczyło zaledwie 11 osób – ale wszystkie były przeciw. Nie inaczej reagowali Sosnowiczanie po naszym artykule.

W końcu rozsądek zwyciężył. Wygrali Sosnowiczanie! Prezydent miasta ogłosił że wycofuje się z tego niemądrego pomysłu. Zerwał także porozumienie z klubem radnych SLD. Radny Michał Wcisło (SLD) podkreślił na swoim profilu na Fb – Presja ma sens. Wasz sprzeciw ma sens. Pod ogromnym naciskiem mieszkańców i Radnych Klubu Lewicy Prezydent Sosnowca wycofał się z tragicznego pomysłu powiązania opłaty śmieciowej ze zużyciem wody. Jednocześnie zerwał porozumienie z klubem radnych SLD. Cóż, szkoda, że obrona interesów mieszkańców wyklucza współpracę z nami.

Prezydent Arkadiusz Chęciński na Fb przyznał – mieszkańcy Sosnowca najpewniej będą płacić więcej. Bo gdy mieliby płacić 25 czy 28 zł za osobę przy obecnym systemie, przy przeliczaniu na podstawie zużycia wody płaciliby średnio kilka złotych mniej (…) Wracamy do lat, gdy nie podejmowano trudnych decyzji. Populizm zwycięża, a argumenty schodzą na dalszy plan. Nie będziemy podejmowali tej dyskusji na dzisiaj. Być może na podstawie innych miast wyciągniemy wnioski i jeszcze kiedyś się nad tym zastanowimy. Może Ci, którzy to krytykowali pokażą nam inne wyjście. Może pokażą nam, jak uszczelnić system, aby sosnowiczanie nie musieli płacić za tych, którzy oszukują.

Podkreślił – Ostatecznie projekt uchwały o opłatach za wywóz odpadów w oparciu o zużycie wody został zniesiony z obrad Rady Miejskiej. Nie wprowadzimy tego pomysłu w Sosnowcu [podkreślenie red.] To jednak nie oznacza, że kwoty za rozliczanie opłat pozostaną takie same np. w 2021 roku…

Mój komentarz, który opublikowałem pod postem Arkadiusza Checińskiego na Fb:

Szanowny Panie Prezydencie, cieszę się, że rozsądek zwyciężył. Pośrednio przyznaje Pan, że chodzi o jakieś zwiększenie opłat. Ale też idzie Pan w dobrą stronę – zaczyna pytać mieszkańców. Tak właśnie powinno być – gdyby wcześniej problem był przedyskutowany z mieszkańcami Sosnowca, być może znalazłoby się jakieś rozsądne rozwiązanie. Moja krytyka prasowa tego rozwiązania do tego właśnie – do pytania mieszkańców o zdanie – miała doprowadzić.

 

Szkoda że przy okazji Pana zwolennicy zastosowali cenzurę, usuwając link do mojego artykułu z grupy SosnoNews. Uważam że warto rozmawiać i wbrew pozorom ani nie szykuję się na prezydenta miasta po Panu (mam dość polityki, wolę być dziennikarzem), ani też nie zakładam że należy Pana usunąć. Tak naprawdę nie ma w Sosnowcu (być może na razie) lepszego kandydata ma prezydenta miasta. Powinien Pan być bardziej obywatelski – pytać mieszkańców o zdanie. KAŻDA władza powinna to robić, bo na tym polega przecież demokracja.

Cieszę się, że w Sosnowcu budzi się społeczeństwo obywatelskie – świadome swoich praw i obowiązków. Niezależnie od tego kto rządzi Sosnowcem – musi słuchać mieszkańców!

Zacytuję Czesława Miłosza – Nie jesteś jednak tak bezwolny / A choćbyś był jak kamień polny / Lawina bieg od tego zmienia / Po jakich toczy się kamieniach.

Ryszard M. Zając