Sosnowiecki Rower Miejski upadnie?

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 dała się nam wszystkim we znaki. Ucierpiała także firma Nextbike Polska S.A. zarządzająca m.in. Sosnowieckim Rowerem Miejskim. Czy to oznacza, że nie będzie możliwości wypożyczenia roweru w Sosnowcu?

Alior Bank wypowiedział Nextbike Polska (operator systemu rowerowego w Sosnowcu) umowy kredytowe o łącznej wartości 39,9 mln zł – podała spółka w komunikacie. Akcje firmy w ciągu dwóch dni spadły o ponad 50%. Nextbike Polska S.A. wydała oświadczenie, w którym czytamy m.in. o decyzji złożenia wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego.

Biuro prasowe firmy uspokaja – Dla naszych użytkowników nic się nie zmienia. Rowery miejskie w 39 systemach w Polsce będą funkcjonowały normalnie. Zarówno nam, jak i naszym wierzycielom oraz miastom, zależy na tym, żeby rower miejski, który stał się symbolem sukcesu, nowoczesności i ekologii, przetrwał zawirowania spowodowane pandemią i mógł dalej się rozwijać. Liczymy na wsparcie i współpracę władz miejskich tak, aby rower nie stał się pierwszą biznesową ofiarą pandemii w transporcie publicznym w Polsce.

Problem ma jednak 39 samorządów, w tym Sosnowiec. Otwarcie postępowania układowego oznacza, że spółka chce porozumieć się ze swoimi wierzycielami, w tym z samorządami oraz bankami. Mówiąc innym językiem – liczy na restrukturyzację swojego zadłużenia. W oświadczeniu poinformowano, że „spółka zachowuje zdolność do realizowania bieżących zobowiązań, co pozwala na dalsze wykonywanie umów na obsługę systemów rowerowych. Przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego i zawarcie układu z wierzycielami ma na celu zapobieżenie pogorszeniu sytuacji finansowej spółki, jej niewypłacalności oraz ogłoszenia jej upadłości”.