Sosnowieckie szkoły daleko od najlepszych…

Sosnowieckie szkoły daleko od najlepszych…

 

Opublikowano wyniki ogólnopolskiego rankingu szkół 2021, przygotowanego przez „Perspektywy”. Ranking wiarygodnie wskazuje szkoły, w których warto się uczyć.

To jedyny ranking w kraju oparty wyłącznie o dane z okręgowych komisji egzaminacyjnych, Systemu Informacji Oświatowej (SIO) MEiN oraz komitetów głównych olimpiad. Metodologia wyliczania miejsca w rankingu uwzględnia wyniki danej szkoły proporcjonalnie w obszarach: egzaminy maturalne z przedmiotów obowiązkowych (30 %), z przedmiotów dodatkowych (45%), sukcesy w olimpiadach przedmiotowych (25%). W rankingu osobno klasyfikowane są najlepsze licea ogólnokształcące i najlepsze technika.

 

LICEA:

Wśród liceów zwyciężyło w Polsce LO im. Staszica, ale w Warszawie. Na drugim miejscu Uniwersyteckie LO w Toruniu, na trzecim XII LO w Szczecinie. W województwie śląskim pierwsze miejsce zajęło III LO im. Adama Mickiewicza w Katowiach, drugie i trzecie miejsca Licea w Bielsku – Białej: V LO (2) oraz LO Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego (3)

Sosnowieckie licea zajęły odległe miejsca w rankingu: IV LO im Staszica – 75 w kraju i 8 w województwie śląskim, Katolickie LO im. św. Jana Bosko – 200 miejsce w kraju i 20 w regionie, II LO im. Emilii Plater – 409 miejsce w kraju i 46 w regionie, VI LO im. Janusza Korczaka – 753 miejsce w kraju i 84 w regionie.

Podkreślić należy, że najlepsze rezultaty w pięciu się ku górze osiągnęło II LO im. Emilii Plater! To „Plater” jest lokalnym zwycięzcą tegorocznego rankingu w Sosnowcu! W 2018 było na 453 miejscu w kraju, obecnym wynikiem przesunęło się do przodu aż 44 miejsca!

Władze IV LO Staszica oczywiście pieją z zachwytu same nad sobą, ale „Staszic” poprawił tylko o dziesięć pozycji swój „rekord” z 2018: wtedy to LO było na 85 miejscu w Polsce. Nadal jest najlepszym liceum w Sosnowcu, ale „Plater” raźno depcze mu po piętach. Na marginesie – władze „Staszica” przechwalają się rzekomym „awansem w Polsce o 23 miejsca” – w rzeczywistości to awans o 10 miejsc, bo wcześniej to liceum zaliczyło kompromitujące spadki…

Z pozostałymi sosnowieckimi liceami lepiej już było – w 2018 roku, wtedy Katolickie LO im. św. Jana Bosko było na 145 miejscu, VI LO im. Janusza Korczaka na miejscu 453.

 

TECHNIKA:

Wśród techników pierwsze miejsce w kraju zajęło Technikum Mechatroniczne nr 1 (ZSLiT nr 1) w Warszawie, drugie miejsce Technikum nr 7 (ZSE-M) z Nowego Sącza, trzecie miejsce – Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. W województwie śląskim najlepsze okazały się: miejsce pierwsze – Technikum nr 4 (ZS nr 6) w Jastrzębiu Zdroju, drugie – Technikum nr 17 (ŚTZN) w Katowicach, trzecie – Technikum nr 1 (ZST-I) w Gliwicach.

Sosnowieckim technikom poszło wcale nie lepiej niż liceom. Najlepsze okazało się Technikum Ekonomiczne nr 1 (CKZiU), które zajęło 164 miejsce w kraju i 24 w woj. śląskim oraz Technikum nr 8 (ZSEiI) – 213 miejsce w kraju i 36 miejsce w regionie. Ponadto w regionie zauważalne wyniki miały: Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska – 91 miejsce, Technikum nr 4 Transportowe (CKZiU – 112 miejsce oraz Technikum nr 5 Samochodowo – Mechatroniczne (CKZiU) – 115 miejsce.

Warto zauważyć dobrą pracę zespołu nauczycielskiego CKZiU w Sosnowcu – szkoły wchodzące w jego skład odnotowały niezłe miejsca w regionie.

Generalnie nie widać żadnych „jaskółek zmian” w sosnowieckiej edukacji. Prezydent Chęciński stawia na stadiony i chce budować stoki narciarskie w środku miasta. Zadowoleni zapewne będą przedsiębiorcy, którzy zarobią gigantyczne pieniądze, budżet miasta rozciąga się niczym z gumy, a zadłużenie rośnie. Na edukacji pańskie oko Chęcińskiego nie raczyło spocząć.

Sosnowiec jest miastem uniwersyteckim, wydawałoby się, że o współpracę sosnowieckich szkół średnich z uczelniami nietrudno. Niby tak, ale jak „prezydent wszechczasów” Chęciński ma w głowie tylko public relations, lajki na fejsie, stadiony i stoki narciarskie… O przepraszam, jeszcze buspasy i ZOO we Wrocławiu, gdzie sprawuje odpowiedzialną funkcję… W tej sytuacji na jakikolwiek rozsądny pomysł na poprawę jakości edukacji w Sosnowcu nie mamy chyba co liczyć…

rmz

Zobacz: